Náš příběh

Nápad

Myšlenka na tablet určený primárně seniorům vznikla během druhé vlny pandemie covidu-19, tedy na podzim roku 2020.

Můj děda tehdy pobýval několik týdnů v nemocnici, naštěstí ne s covidem a ne ve vážném stavu, měl tedy spoustu volného času, ale možnosti, jak se zabavit, jen velmi omezené. Maximálně tak televizi nebo rádio a pár "propašovaných" časopisů, protože návštěvy byly zakázané.

Tehdy jsem si říkal, jakým způsobem by bylo možné dědu, a potenciálně všechny ostatní seniory v podobné situaci, zabavit. Vyšel mi z toho tablet jako ideální zařízení hned z několika důvodů:

  • Je snadno přenosný.
  • Má větší displej než mobilní telefon.
  • Některé modely nepotřebují Wi-Fi (právě takové v našem e-shopu najdete).
  • Umožňuje kontakt s blízkými i pomocí videa.
  • Možnosti zábavy a vzdělávání jsou neomezené.

Bylo mi ale jasné, že kdybych dědovi koupil klasický tablet bez úvodního nastavení a potřebné instruktáže, děda by ho zkrátka nepoužíval, protože s podobnými zařízeními nemá žádnou zkušenost.

Průzkum

Zkusil jsem tedy najít existující řešení určené přímo pro seniory, ale bohužel jsem v Česku žádné vhodné nenašel. Existují sice aplikace, které přizpůsobí ovládání tabletu seniorům, zároveň si však i ostatní, kteří chtějí se seniorem komunikovat, musejí tuto aplikaci nainstalovat a potom platit měsíční předplatné. Navíc jsou možnosti dalšího přizpůsobení velmi omezené. Já jsem ale chtěl, aby zbytek rodiny mohl používat komunikační aplikace, které jim vyhovují (v našem případě je to WhatsApp) a aby bylo možné libovolně stahovat další aplikace a obsah dále přizpůsobovat podle požadavků seniorů.  

Realizace

Rozhodl jsem se tedy koupit zkušební tablet, který jsem pečlivě vybral (velký displej, možnost využít mobilní data a příznivá cena) a "hrál jsem si" s různým nastavením tak dlouho, dokud se mi nepovedlo adekvátně přizpůsobit vzhled a ovládání. Zároveň jsem stahoval desítky aplikací a zkoušel, jestli jsou přizpůsobené pro tablet, jestli se dobře ovládají a jsou užitečné. Také jsem zkoumal, jak vše připravit tak, aby tablet stačilo jen zapnout. A v neposlední řadě jsem sestavoval podrobný návod k použití, který jsem pojal trochu zeširoka, protože si myslím, že je důležité vysvětlit všechny pojmy, se kterými návod pracuje a přidat i další důležité informace, které naše generace už považuje za samozřejmé.

Zpětná vazba

Když jsem byl s výsledkem spokojený, předal jsem tablet dědovi k testování. Nejdřív se k této novince stavěl odmítavě, ale pak jsem si s ním sedl a ukázal mu základní funkce a některé aplikace. Ukázalo se, že ovládání mu nedělá větší potíže a děda se začal sám zajímat, co dalšího může s tabletem dělat. Díky jeho připomínkám nadále vylepšujeme návod a nastavení tabletu. Občas si také s ním a s babičkou přes tablet voláme nebo mu posílám odkazy na články a videa, které mě zaujmou, stejně jako bych je posílal svým známým.

E-shop

Věřím, že stejně jako mému dědovi může náš speciálně přizpůsobený tablet dobře sloužit i dalším "babičkám a dědečkům", proto jsme s kolegy založili e-shop, kde toto unikátní řešení nabízíme i ostatním. Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu a Vaše dotazy.

 

lukas_busta_bw

Lukáš Gold, zakladatel tabletproseniory.cz